Katuse paigaldus ja ehitus

Tartumaal ja Lõuna-Eestis

Kas kaalud oma võimalusi paigaldada uus katus või renoveerida vana? Me saame aidata eeliste, puuduste ja eeldatava katuse ehituse hinna mõistmisel ja teadliku otsuse tegemisel ning planeeritavate katusetööde elluviimisel.

Katuse ehituse KKK

Katuse oskusliku paigalduse ja renoveerimise abil on võimalik panustada hoone vastupidavusse ning säästa küttekuludelt.

See, kas võtta ette vana maja katuse vahetus või vana katuse remonditööd, sõltub mitmest tegurist, näiteks:

 • Katuse seisukord – kui põhjaliku ülevaatuse ja kahjustuste ulatuse hindamise tulemuseni selgub, et vana katus on väga kahjustatud, pragunenud või lekib ning ei ole häid katuse parandamise võimalusi, võib olla mõistlikum katuse vahetus. 
 • Katusetööde hinnad ja eelarve – kui eelarve on piiratud, võib olla mõistlikum vana katuse renoveerimine, eeldusel et see on veel piisavalt heas seisukorras ja renoveeritud katus suudab pakkuda vajalikku kaitset.
 • Energiatõhusus – kui soovitakse vähendada küttekulusid ja parandada maja energiatõhusust, võib uue katuse paigaldamine olla eelistatud variant.
 • Ajakuluga arvestamine – olenevalt olukorrast võib katuse parandus olla ajakulu poolest sobivam lahendus kui katuse konstruktsiooni ja katusekatte vahetus. 
 • Isiklikud eelistused – kui soovite maja väljanägemist kaasajastada ja enda eelistustele sobivamaks muuta, võib katuse vahetamine olla parim valik.

Katuse ehitamine koosneb mitmest etapist:

 • Katusesarikate paigaldamine – katusesarikad jaotavad katuse raskuse seintele ning on olulise rolliga katuse kuju ja kalde loomisel.
 • Katuse roovi paigaldus – roovitus paigaldatakse kindla sammu järgi sarikate vahele ning selle külge kinnitatakse kattematerjal. 
 • Katuse soojustamine – vähendab küttekulusid, kaitseb kodu liigse kuumuse eest, toetab heliisolatsiooni, ühtlast temperatuuri tubades ning tagab parema tuleohutuse. 
 • Katuse aluskatte paigaldus ja aluskile paigaldamine eesmärgiga kaitsta katusekonstruktsiooni niiskuse eest.
 • Katuseneelu ehitus ning neelusõlme veetiheduse saavutamine.
 • Katusematerjali paigalduse täpne protsess ja selle keerukus sõltub katusekattest. 
 • Viimased katusetööd, sh lumetõkke ja katuseredeli paigaldus, katuse tuulekastide ehitus, katusepollari paigaldamine ja vihmaveetorude süsteemi paigaldus.

Katuse tüüpe on erinevaid ning igal neist on teatud eelised ja puudused ning täpsemad katuse ehituse sammud. Katusematerjali valik sõltub lõppkokkuvõttes maja arhitektuurist, keskkonnast, eelarvest ja isiklikest eelistustest. Levinumad katuse tüübid materjali alusel on näiteks:

 • Kivikatused – väga vastupidavad (isegi kuni 100 aastat ja elegantse välimusega, ilmastikukindlad ja vähest hooldust nõudvad, kuid eeldavad tugevat konstruktsiooni ja on kõrgema maksumusega.
 • Eterniitkatused – mõõduka hinnaga, võrdlemisi vastupidavad (keskmiselt 30-50 aastat) ning ilma projektimuudatuseta on võimalik vanaaegse eterniitkatuse vahetus tänapäevase eterniidi vastu. 
 • Metallkatused, sh plekk-katused – mõõduka hinna ja klassikalise välimusega, aga arvestama peab sellega, et vihmasaju ajal võib tekkida müra.
 • Kärgkatused ehk bituumensindelkatused – soodsa hinna ja suure värvivalikuga ning sobib paljude katusevormide puhul.
 • Puidust katused (laudkatus, kimmkatus, sindelkatus, õlgkatus) – traditsioonilise välimusega ja sobivad väga hästi looduslikku keskkonda.

On oluline, et katusepaigaldamisel järgitaks Eesti katusestandardeid. Kas katuse ehituse planeerimine tundub keeruline? Aitame kvaliteetse katuse ehitusega ning toetame katuse ehituse protsessi mõistmisel ja teadlike otsuste tegemisel.

Katusetööde hinnakiri

Katuse parandamise ja katuse vahetuse hinnad sõltuvad erinevatest teguritest, nt materjali valik, katuse suurus, vorm ja katusetöö keerukus, vana katuse konstruktsiooni ja katusekatte seisukord, lisatööd, katuseehitajate kaasamise või isetegemise võimalus.

Näiteks plekk-katuse paigaldamise hinnad jäid 2023. aasta andmetel vahemikku 15-86 €/m², eterniitkatuse paigaldamise hinnad vahemikku 56-171 €/m², bituumenkatuse paigalduse hinnad vahemikku 20-58 €/m².

Kas soovite teada, kui palju maksab katuse vahetus Teie maja puhul?  Võtke ühendust, et saaksime Teie katusetööde projektile teha eeldatava hinnapakkumise.

Tehtud tööd

Küsin pakkumist

Võta meilt hinnapakkumine – see ei kohusta millekski, kuid annab hea orientiiri. Vastame tavaliselt 48h jooksul!