Vundamendi ehitus on iga hoone rajamisel oluline etapp, millest sõltub hoone vastupidavus ja stabiilsus. Oluline on valida õige vundamendi tüüp, teha piisavad ettevalmistustööd, valida kvaliteetsed materjalid ja tagada professionaalne teostus. Hiljem on vundamendi parandamine väga kallis ja vahel isegi võimatu.
Vundamendi KKK
Vundamendi ehituse sammud ja soovitused
Vundament ei ole mitte ainult hoone alus, vaid ka esmane kaitse niiskuse, külma ja maapinna liikumise vastu. Vundamendi ehitamise protsess ja sellele eelnevad tööd sõltuvad suuresti vundamendi tüübist ja konkreetse projekti tehnilistest tingimustest. Üldjoontes on vundamendi rajamise sammud järgnevad:
- Pinnase ehitusgeoloogilised uuringud, sobivate vundamendi tüüpide määramine, projekteerimine.
- Vundamendi paigutuse ettevalmistamine ja vundamendi mahamärkimine.
- Vundamendi kaevetööd ja pinnase ettevalmistus vastavalt valitud vundamendi tüübile.
- Vundamendi ehitustööd, sh armeerimine, betoonsegu valamine, taldmiku ehitus, hüdroisolatsioon, drenaaž, krohvimine – sõltuvalt vundamendi tüübist on täpne ehitusprotsess veidi erinev.
Kuna vundamendi ehituses tehtud vigu on hiljem keeruline parandada ja need võivad mõjutada hoone üldist seisukorda, tuleb vundament väga hoolikalt projekteerida ja kvaliteetselt ehitada.
Vanade hoonete puhul tuleb samuti pöörata tähelepanu vundamendi seisukorrale ning vajadusel neid renoveerida, et parandada hoone stabiilsust ja energiatõhusust. Mõned näited võimalikest vanade majade vundamentide renoveerimise töödest: vundamendi tugevdamine (sh pragude ja vajumiste parandamine), hüdroisolatsiooni parandamine, vundamendi soojustamine väljast, drenaažisüsteemi paigaldamine või täiustamine, vundamendi viimistluse uuendamine.
Korralik vundament on pikas perspektiivis investeering hoone pikaealisusse ja stabiilsusse, aidates vältida tulevikus kulukaid parandustöid, suurendades sealjuures kinnisvara väärtust ja pakkudes kindlustunnet.
Vundamentide soojustamine
Vundamentide soojustamine on kriitiline etapp igas ehitusprojektis, eriti kui tegemist on renoveerimisega. Õigesti soojustatud vundament tagab hoone stabiilsuse ja aitab vältida soojakadusid ning niiskuskahjustusi.
Renoveerimise puhul enne soojustamist tuleb vundamendi piirkond lahti kaevata ning see puhastada. See annab ka hea ülevaate vundamendi enda seisundist. Puhastamise käigus tuleb eemaldada mustus, praht ja vanad isolatsioonimaterjalid, tagades uue soojustuskihi tõhusa toimimise.
Üks populaarsemaid vundamendi soojustamise materjale on polüuretaanvaht (PUR vaht). PUR vaht pakub suurepärast soojapidavust ja omab ka tugevat nakkumisvõimet vundamendi pinnaga. See täidab tõhusalt kõik praod ja ebakorrapärasused, luues tiheda ja ühtlase isolatsioonikihi.
Pärast PUR vahtu tuleb vundament uuesti kinni katta, olenevalt fassaadist või kliendi eelistusele. Seejärel tuleb kaevatud piirkonna uuesti täita. Tagasitäidet teostame olenevalt objektist, kuid enamasti teeme seda tihendatud killustikuga. See aitab tagada, et isolatsioonikiht oleks ühtlane ja tõhus kogu vundamendi ulatuses.
Vundamendi rajamine või vana maja vundamendi soojustamine tundub keeruline? Meie spetsialistid teevad protsessi lihtsaks ja arusaadavaks.
Vundamendi tüübid - plaatvundament, lintvundament ja postvundament
Vundamendi tüübi valikul on mitmeid võimalusi, neist levinumad on plaatvundament, postvundament ja lintvundament. Igal vundamendi tüübil on oma eelised ja puudused sõltuvalt hoone tüübist, asukohast ja konstruktsiooni iseärasustest.
- Plaatvundament on üks vastupidavamaid vundamente, sest koormus jaotub ühtlaselt ning aitab vältida konstruktsiooni vajumist. Plaatvundamendi ehituse puhul tuleb arvestada suure materjalikuluga.
- Postvundamendi ehitus on kiire ja lihtne ning sobib hästi ka pehmele või ebakvaliteetsele pinnasele. Kuna vundamendipiir jääb külmumispiirist kõrgemale, peab see olema korralikult soojustatud.
- Lintvundament sobib raskemate hoonete puhul ning võimaldab keldri ehitust. Lintvundamendi ehitus on võrdlemisi töömahukas, nõuab suuri kaevetöid ja sobivat pinnast.
Kas Te kahtlete, milline vundamendi tüüp on Teie projekti jaoks parim, ja soovite veenduda vundamenditööde kvaliteedis? Võtke meiega ühendust ning aitame Teil leida parima lahenduse vundamendi rajamisel või renoveerimisel Tartus või mujal Lõuna-Eestis.
Vundamendi ehituse hind
Vundamendi renoveerimisel peab arvestama mitte ainult uue vundamendi ehituse hinna, vaid ka vajalike ettevalmistustöödega, nagu pinnase ettevalmistus- ja kaevetööde, vundamendi soojustamise ja hüdroisolatsiooniga jm. Vundamentide ehituse hinnad kõiguvad suuresti sõltuvalt töö mahust, keerukusest ja valitud vundamendi tüübist. Näiteks plaatvundamendi hind jäi 2023. aasta andmete põhjal vahemikku 150-295 €/m², vundamendi soojustamise hind jäi vahemikku 70-244 €/m².
Kas soovite teada, kui suur võib olla vundamendi maksumus või vundamendi soojustamise hind Teie maja puhul Tartus või mujal Lõuna-Eestis? Vundamenditööde hinnapakkumise saamiseks võite pöörduda meie poole, et saada esmane hinnang ja leida parim lahendus.